Teleman

Giganci historii: Powstania śląskie (29)

teleturniej Polska 2020  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Po I wojnie światowej Polska po 123 latach odzyskuje niepodległość. Nowa sytuacja geopolityczna sprawia, że na Górnym Śląsku należącym wówczas do Niemiec, odradzają się pragnienie powrotu do ojczyzny.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Po I wojnie światowej Niemcy próbują podnieść się po klęsce. Tymczasem Polska po 123 latach odzyskuje niepodległość. Nowa sytuacja geopolityczna sprawia, że na Górnym Śląsku należącym wówczas do Niemiec, odradzają się pragnienie powrotu do ojczyzny. Uprzemysłowiony, bogaty w węgiel region ma kluczowe znaczenie strategiczne, dlatego Niemcy pacyfikują te starania. Terror napotyka jednak ostry opór ze strony mieszkańców tych terenów. Dodatkowym impulsem staje się wieść o o zwycięskim powstaniu w Wielkopolsce.. Ślązacy trzykrotnie chwytają za broń, by zamanifestować swoją polskość.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...