Czas pieniądza: Skąd pochodzą pieniądze (1)

magazyn Polska 2021  od 12 lat

W skrócie

Opowieść o najstarszych formach płatności, a także historia powstania monet i banknotów. Początkowo królował handel wymienny, ale szukano sposobów, które zapewniałyby sprawiedliwe transakcje.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim program autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej, poświęcony historii bankowości na ziemiach polskich. W pierwszej części widzowie poznają losy pieniądza w nowoczesnym wydaniu, a także znane środki płatnicze. W dalszej części przybliżona zostanie historia polskiej bankowości centralnej oraz waluty. Prowadzący omówią ciekawostki, dotyczące powstawania szkiców i wzorów banknotów NBP, widzowie dowiedzą się też, dlaczego niektóre projekty nigdy nie zostały zrealizowane i ile waży najcięższa moneta.

Opowieść o najstarszych formach płatności, a także historia powstania monet i banknotów. Początkowo królował handel wymienny, ludzie szukali jednak wygodniejszych sposobów, które zapewniałyby sprawiedliwe transakcje. 3 tysiące lat p.n.e. walutą w Mezopotamii było zboże, w Korei niegdyś płacono ryżem. Około VII wieku przed Chrystusem w Azji Mniejszej pojawiły się pierwsze monety. Metalowe pieniądze były jednak ciężkie i zajmowały dużo miejsca, dlatego wymyślono papierowe pieniądze. Pionierami w tej dziedzinie byli Chińczycy. Na ziemiach polskich jeszcze w drugiej połowie X wieku płacono zbożem. Pierwsze monety pojawiły się za czasów panowania Piastów, a banknoty weszły do użytku po rozbiorach, w czasach powstania pod wodzą Tadeusza Kościuszki.

Twórcy

Ładuję...