Serialowa nostalgia: Kariera Nikodema Dyzmy (6/7)

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Dyzma i Krzepicki obmyślają plan pozbycia się Kunickiego. Nikodem chce zdobyć majątek i Ninę. W intrygę zostaje wciągnięty komisarz policji.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Warszawa, lat dwudziestych XX wieku. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma (Roman Wilhelmi), prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W tym odcinku

Dyzma i jego doradca Krzepicki, bliski przyjaciel hrabiny Przełęskiej, obmyślają skuteczny plan pozbycia się Kunickiego - właściciela Koborowa. Nikodem chce zdobyć nie tylko majątek, ale także piękną Ninę. W sprytną intrygę zostaje wplątany komisarz policji, zabiegający o protekcję Dyzmy. Wkrótce Kunicki zostaje aresztowany z powodu dawnej afery. Dowody przeciwko niemu są niepodważalne. Komisarz proponuje mu wolność w zamian za zrzeknięcie się praw do majątku Niny i opuszczenie kraju.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...