Wyspy czasów Odyseusza. Odyseja wysp: Powstałe z ognia (1/3)

(Islands in Time. A Wildlife Odyssey: Born of Fire)

film dokumentalny Niemcy 2017  od 7 lat

W skrócie

Nowa Gwinea to nie tylko bujne lasy, ale też wulkaniczny pył. Wiele gatunków przystosowało się do życia na tym nieprzyjaznym terenie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Wyspy Azji Południowo-Wschodniej uważane są za jedne z najciekawszych miejsc na świecie ze względu na bogaty ekosystem. Tu ptaki wykluwają się na zboczach aktywnych wulkanów, a kangury wspinają na drzewa. Krajobraz na przestrzeni milionów lat ukształtowały wulkany.

Przed milionami lat Nowa Gwinea wraz z Australią, Tasmanią, Nową Kaledonią i Nową Zelandią tworzyła jeden ląd. Podniesienie się poziomu Wszechoceanu spowodowało, że większość kontynentu znalazło się pod wodą. W ten sposób powstała druga, co do wielkości wyspa świata. W centralnej części Nowej Gwinei wznoszą się góry z najwyższym szczytem Oceanii - Jaya liczącym 5029 metrów. Południe wyspy to nizinny teren porośnięty lasem tropikalnym z licznymi gatunkami endemicznymi. Na północy zaś znajdują się czynne wulkany. W ich cieniu swoje miejsce odnalazły nogale melanezyjskie. Są to jedyne ptaki na świecie, które nie opiekują się potomstwem. Ich pisklęta od razu po wykluciu potrafią latać. Zrodzone z ognia Wiele położonych między Azją i Australią wysp powstało w wyniku erupcji wulkanicznych. Wyrzucany przez krater popiół i strugi bazaltowej lawy dały początek stałemu lądowi. Na tych wydartych oceanowi skrawkach ziemi rozwinęło się bujne życie. Na mieszkańców tych wysp oddziałują oceaniczne pływy. Dobowy rytm wyznacza tu Srebrny Glob, a zwierzęta mu się poddają. Nosacze sundajskie, zwane małpami księżyca, niecierpliwie oczekują odpływu. Na odsłoniętych przez wody terenach znajdują pożywienie.

Twórcy

Ładuję...