Ludzie i bogowie: Odwet (13)

serial historyczny Polska 2020  od 12 lat

W skrócie

Ostoja jest świadkiem, jak Adler wystawia gestapo porucznika Szczepana. Podziemie zyskuje pewność, że ma do czynienia z konfidentem. Zapada na niego wyrok śmierci, który ma wykonać oddział Pazur.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Trwa druga wojna światowa. Członkowie Polskiego Państwa Podziemnego wciąż zaciekle walczą z okupantem. W Polsce panuje terror, a społeczeństwo ogarnia strach i demoralizacja. W tych ekstremalnych warunkach w strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powołany zostaje oddział o kryptonimie Pazur. Jednym z zadań jego członków jest wymierzanie sprawiedliwości osobom, które okazały się zdrajcami narodu polskiego. Dowódca Pazura jest sumienny i opanowany porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap). Najwyższą wartością jest dla niego honor. W jego przyjacielu, podchorążym Tadeuszu Korzeniewskim, pseudonim "Dager" (Dawid Dziarkowski), rodzi się z kolei żądza zemsty.

W tym odcinku

Ostoja jest świadkiem, jak Adler wystawia gestapo porucznika Szczepana. Podziemie zyskuje pewność, że ma do czynienia z konfidentem. Zapada na niego wyrok śmierci, który ma wykonać oddział Pazur. Członkowie grupy chcą skorzystać z pomocy Róży. Dager, Zimny i Karina wybierają się do Akwarium, gdzie wkrótce zjawia się też Zaręba. Konfident zwraca uwagę na Różę, wychodzi za nią z lokalu i każe ją zatrzymać przechodzącemu patrolowi. Dziewczyna trafia na Pawiak, a w tym czasie w lokalu rozpoczyna się strzelanina. Do Lufta dochodzi informacja, że jego syn nie żyje. Wkrótce również Zosia dowiaduje się o tej tragedii. Dager spotyka się z nią. Oznajmia, że planuje zabić Lufta. Dziewczyna bierze sprawy w swoje ręce. Zander planuje znów przesłuchać Onyksa. Jednak Bürkl, który już wziął pieniądze za jego uwolnienie, nie chce się na to zgodzić. Józef oznajmia Dagerowi, że jego przyjaciel popełnił samobójstwo. Podejrzewa, że zażył cyjanek. Bronka, dowiedziawszy się o śmierci Onyksa, decyduje się na desperacki krok. Oddział organizuje symboliczny pogrzeb towarzysza niedaleko podchorążówki. Józef odznacza żołnierzy Pazura.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...