Górale (85)

serial dokumentalny Polska 2020  od 12 lat

W skrócie

Staszek w towarzystwie swojej nieodłącznej owieczki zajmuje się pracami gospodarskimi. Pan Jan wraz z wnuczkiem Klimkiem udaje się do Henryka Trebuni-Tutki, znanego artysty rzeźbiarza w szkle.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Od zarania dziejów na najwyższych szczytach żyje odosobniona społeczność - górale. Stanowią oni najbardziej niezwykłą i odrębną grupę etniczną w Polsce. Od reszty mieszkańców naszego kraju wyróżniają ją zwyczaje, oryginalne stroje, architektura, gwara, muzyka oraz nieustępliwy charakter. Twórcy programu opowiadają o ich życiu. Ludzie mieszkający w górach korzystają ze spokoju, który dają im tamtejsze tereny. Żyją w symbiozie z naturą i porami roku. Nigdzie się nie spieszą i akceptują to, co daje im los. Kamera towarzyszy im przy wykonywaniu codziennych czynności. Widzowie będą mogli przeżywać z bohaterami ich radości, jak również obserwować porażki.

W tym odcinku

Maciek jest tatą Weroniki i Patryka. Dzisiaj wraz z Mateuszem pojedzie na pole, by zebrać siano, a następnie zgromadzić je w stodole. Mężczyzna uważa, że gdy dzieci pracują w polu, to nie mają czasu na wymyślanie niemądrych rzeczy. Staszek w towarzystwie swojej nieodłącznej owieczki, Peci, zajmuje się pracami gospodarskimi. Wychowany przez górala zwierzak nie odstępuje go nawet na krok. Pan Jan wraz ze swoim wnuczkiem, Klimkiem, udaje się do Henryka Trebuni-Tutki, znanego artysty rzeźbiarza w szkle. W drodze dziadek przekaże chłopcu swoją wiedzę na temat tego, jak należy się zachowywać, aby okazywać szacunek drugiemu człowiekowi.

Zobacz także

Ładuję...