36,6°C (5)

program medyczny Polska 2020  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Widzowie przekonają się, czy to możliwe, że w niedalekiej przyszłości chore lub uszkodzone organy będzie można zastąpić nowymi, wyhodowanymi do tego celu w warunkach laboratoryjnych.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Ósmy sezon programu poświęconemu zdrowiu i najnowszym technologiom medycznym. Ewa Drzyzga oraz profesor Krzysztof Łabuzek dbają o skuteczną profilaktykę, sprawdzają różne badania, a następnie podpowiadają, które z nich wykonać, ponadto pokazują widzom najszybszą drogą do trafnej diagnozy. W poszczególnych odcinkach pojawią się też gwiazdy znane z pierwszych stron gazet, by opowiedzieć swoje historie dotyczące danego tematu i doradzić, jak sprostać trudnym sytuacjom. Nie zabraknie również prezentacji najnowszych technologii, dzięki którym lekarze mogą skuteczniej walczyć z różnymi trudnymi przypadkami. Prowadzący oddzielają przy tym prawdę od medycznych mitów oraz fałszywych wiadomości.

Widzowie przekonają się, czy to możliwe, że w niedalekiej przyszłości chore lub uszkodzone organy będzie można zastąpić nowymi, wyhodowanymi do tego celu w warunkach laboratoryjnych. Poznają wyniki pracy zespołu profesora Anthonego Atali, od lat zajmującego się inżynierią tkankową. Kolejny segment dotyczy innowacyjnej, spersonalizowanej terapii CAR-T cells dla osób chorych na chłoniaka lub ostrą białaczkę limfatyczną. Pani Jadwiga jest drugą polską pacjentką leczoną w ten sposób. Prowadzący przedstawią jej historię. Rak prostaty należy do najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Rozwija się bardzo powoli, a guz może stać się wyczuwalny dopiero po dziesięciu latach od pojawienia się. We współczesnej medycynie istnieją już mało inwazyjne metody leczenia, jednej z nich poddał się Edward. W Polsce co osiem minut ktoś ma udar mózgu: krwotoczny lub niedokrwienny. Wywołuje go m.in. migotanie przedsionków. Pojawia się pytanie, czy istnieją sposoby na uniknięcie udaru.

Twórcy

Ładuję...