Teleman

Archiwalne finały Pucharu UEFA: AC Parma - Olympique Marsylia (1999) (2)

magazyn piłkarski
zdjęcie

W skrócie

Finał Pucharu UEFA w sezonie 1998/1999. AC Parma, pogromca Wisły Kraków w drugiej rundzie, w półfinale okazała się lepsza od Atletico Madryt. Olympique Marsylia wyeliminował Bolognę FC.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Program, w którym prezentowane są w skrócie finały Pucharu UEFA, od czasu kiedy w 1998 roku finałowy dwumecz zastąpiło jedno spotkanie, aż do przekształcenia rozgrywek od sezonu 2008/09 w Ligę Europy. W tym czasie rozgrywki zmieniały powoli formę. Od sezonu 1999/2000 do rywalizacji dołączały drużyny, które w fazie grupowej Ligi Mistrzów zajęły trzecie miejsca. W sezonie 2004/05 nastąpiła zmiana systemu pucharowego na system grupowo-pucharowy. Odbywały się eliminacje i pierwsza runda w systemie dwumeczów. W drugiej rundzie drużyny były dzielone na pięciozespołowe grupy, ale grały ze sobą tylko jeden mecz. Do trzeciej rundy awansowały 24 zespoły, do których dołączało osiem ekip z trzecich miejsc fazy grupowej LM. Od trzeciej rundy obowiązywał system dwumeczów, aż do finału rozgrywanego od 1998 roku jako jedno spotkanie.

Finał Pucharu UEFA w sezonie 1998/1999 został rozegrany na stadionie Łużniki w Moskwie. AC Parma, pogromca Wisły Kraków w drugiej rundzie, w półfinale okazała się lepsza od Atletico Madryt. Olympique Marsylia wyeliminował zaś Bolognę FC dzięki bramkom zdobytym na wyjeździe. Na boisku w stolicy Rosji rywalizowali m.in. Enrico Chiesa i Laurent Blanc oraz Hernan Crespo i Robert Pires.

Ładuję...