Druga wojna światowa w liczbach (1)

(WW2 In Numbers: The War of the World)

serial dokumentalny Wielka Brytania  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

31 sierpnia 1929 r. doszło do prowokacji gliwickiej. 43-letni Franciszek Honiok został odurzony zastrzykiem, przebrany w polski mundur i zastrzelony na terenie niemieckiej radiostacji.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Podczas drugiej wojny światowej walczyło 690 milionów ludzi. Ten straszliwy konflikt pochłonął do stu milionów ofiar - od 50 do 70 milionów żołnierzy i 30 milionów cywilów. Przez ponad 5 lat każdego dnia ginęło ponad 10 razy więcej osób niż w zamachach z 11 września 2001 roku. Te liczby są przerażające, ale takie dane należy przeanalizować, aby zrozumieć przyczyny wojny i jej przebieg. Liczby wyjaśniają, dlaczego Hitler doszedł do władzy i motywy japońskiej decyzji o ataku na Pearl Harbor. To one tłumaczą, dlaczego pozwolono Armii Czerwonej zająć Berlin i dlaczego Amerykanie zrzucili bombę atomową. Oto historia drugiej wojny światowej pokazana przez pryzmat wskaźników liczbowych i statystyk.

W tym odcinku

31 sierpnia 1929 roku doszło do prowokacji gliwickiej. 43-letni Franciszek Honiok został odurzony zastrzykiem, przebrany w polski mundur i zastrzelony na terenie niemieckiej radiostacji - jego ciało miało stanowić dowód, że to Polacy stoją za napadem. Jego śmierć posłużyła jako stworzenie pretekstu do wybuchu konfliktu zbrojnego, który objął wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy i kosztował życie dziesiątków milionów ludzi. Twórcy programu pokazują jednak, że siły i liczby, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, powstawały na długo wcześniej i w odległych od granicy polsko-niemieckiej rejonach globu.

Ładuję...