Teleman

Poszukiwacze historii: Na tropie legionistów marszałka Piłsudskiego (79)

serial dokumentalny Polska 2018  od 12 lat

W skrócie

I wojna światowa dobiegała końca. Wówczas zaborcy szukali sposobu na wzmocnienie armii. Wiosną 1917 r. Niemcy zaczęli organizować Polską Siłę Zbrojną. Postanowili w jej skład włączyć Legiony Polskie.

Oglądaj w telewizji

Wt 28.09 19:30
Polsat Playlogo

Opis

Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby. W tym sezonie znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.

W tym odcinku

I Wojna Światowa dobiegała końca. Wówczas wykrwawieni zaborcy szukali sposobu na wzmocnienie swoich armii. Wiosną 1917 roku Niemcy zaczęli organizować "Polską Siłę Zbrojną" i postanowili w jej skład włączyć Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego. Spowodowało to konieczność złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec. Komendant Piłsudski wydał tajne polecenie, aby legioniści odmawiali składania tej przysięgi. Prawie 70 procent jego żołnierzy zostało internowanych. Szeregowcy trafili do obozu w Szczypiornie, a sam Piłsudski do twierdzy w Magdeburgu. Teren po obozie w Szczypiornie będą eksplorowali prowadzący.

Zobacz także

Ładuję...