Pojedynki stulecia: Władysław Broniewski - Julian Tuwim
W skrócie
Władysław Broniewski to kombatant wojny 1920 roku, piewca czynu robotniczego, orędownik nowego porządku rzeczy po 1945 r. Julian Tuwim też miał lewicowe przekonania. Lepiej odnajdywał się w kabarecie.
Oglądaj w telewizji
Opis
Twórcy programu w niebanalny sposób zestawiają kontrastujące ze sobą poglądy i dzieła ważnych dla polskiej kultury postaci. W kolejnych odcinkach przedstawione zostaną takie pary jak Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz, Witold Gombrowicz i Tadeusz Dołęga-Mostowicz czy Leszek Kołakowski i Karol Wojtyła. Cykl zrealizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Widzowie przekonają się, co różniło postawy twórcze i życiorysy Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima. Pierwszy z poetów to twardo stąpający po ziemi kombatant wojny 1920 roku, tłumacz Błoka, Pasternaka i Brechta, piewca czynu robotniczego, orędownik nowego porządku rzeczy po 1945 roku. Julian Tuwim również miał lewicowe przekonania. Lepiej odnajdywał się w kabarecie. Współpracował z magazynami satyrycznymi. Współtworzył grupę Skamander. Endecy kwestionowali polskość jego twórczości. Podczas wojny udał się na emigrację.