Historia Polski: Katyń - ludobójstwo i propaganda (1)

film dokumentalny Rosja/​Niemcy/​Polska 1993  od 12 lat

W skrócie

Realizatorzy przypominają zdarzenia poprzedzające zbrodnię katyńską - układ o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR, pakt o granicach i przyjaźni.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Po udostępnieniu materiałów filmowych przez archiwa polskie, niemieckie, rosyjskie oraz brytyjskie i amerykańskie dokumentaliści prezentują w nowym świetle fakty na temat zbrodni w Katyniu. Przedstawiają aktualny stan wiedzy prokuratorów wojskowych w Rosji oraz polskich prawników badających tę sprawę. Docierają także do świadków tego mordu.

Realizatorzy filmu przypominają zdarzenia poprzedzające zbrodnię katyńską, kiedy III Rzesza i ZSRR podpisały układ o nieagresji, a następnie pakt o granicach i przyjaźni. Rosjanie rozpoczęli masowe aresztowania nie tylko polskich żołnierzy, ale i inteligencji. Potem zapadła decyzja Stalina o zamordowaniu oficerów przybywających w obozie w Katyniu. Odkrycie zbrodni przez Niemców i poinformowanie o niej świata postawiło zachodnich aliantów w trudnej sytuacji. Anglicy woleli uznali, że nie należy wierzyć propagandzie III Rzeszy. O tych wydarzeniach mówią w filmie m.in.: Edward Raczyński, brytyjski dyplomata sir Frank Roberts, Piotr Frisow - były obozowy w Kozielsku, Władysław Cichy i Piotr Wojecki - byli więźniowie, Aleksander Kozicki, Michaił Kriwoziercow, Oleg Zakirow, historycy Natalia Lebiediewa, Zbigniew Siemaszko, Hieronim Bartoszewski oraz Teofil Rubasiński i Edward Janowski.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...