Efekt Domina (4/6)
W skrócie
95 % mieszkańców Senegalu wyznaje islam. Dzieci uczą się w szkołach religijnych. Niestety, wiele takich placówek nie funkcjonuje legalnie. Ich wychowanków zmusza się do żebrania i niewolniczej pracy.
Oglądaj w telewizji
Opis
Tematem przewodnim nowego sezonu programu jest wykluczenie, przybierające bardzo różne formy. Dominika Kulczyk odwiedza m.in. Indie, Senegal, Kambodżę i Polskę. Pozwala mówić osobom, których zazwyczaj niemal nikt nie słyszy, czyli - w większości przypadków - kobietom oraz dziewczynkom. Założycielka Kulczyk Foundation pokazuje, że za każdą statystyką są ukryte losy prawdziwych ludzi, chce na nowo uwrażliwić swoich widzów na cudzą krzywdę, a ponadto przypomnieć o potrzebie solidarności.
W tym odcinku
Dziewięćdziesiąt pięć procent mieszkańców Senegalu wyznaje islam. Tamtejsze dzieci uczą się w szkołach religijnych - daaras. Niestety, wiele takich placówek nie funkcjonuje legalnie. Ich wychowanków, często pochodzących z wyjątkowo biednych rodzin, zmusza się do żebrania i niewolniczej pracy dla ludzi, których nazywają nauczycielami. Są bici, poniżani oraz wyzyskiwani. Gdy nie udaje im się zebrać dziennej sumy wymaganej przez marabutów, uciekają, a następnie trafiają na ulicę. Na szczęście istnieją organizacje wrażliwe na los bezdomnych, samotnych, pokrzywdzonych nieletnich. To m.in. Maison de la Gare - miejsce, gdzie chłopcy mogą odpocząć, pobawić się, umyć, zrobić pranie, a nawet dowiedzieć, jak obsługiwać komputer. Założył je Issa Kouyate, prowadzący dobroczynną działalność od dwunastu lat. W odcinku dołącza do niego Dominika Kulczyk, by wspólnie szukać chłopców zmuszonych do spania na ulicach miasta Saint-Louis.