Teleman

Poszukiwacze historii: Bitwa pod Szczytnem (88)

serial dokumentalny Polska 2018  od 12 lat

W skrócie

W okolicach Szczytna rozegrała się jedna z najbardziej zapomnianych bitew kampanii wrześniowej 1939 r. Polscy żołnierze przez trzy dni krwawych walk powstrzymali wojska wroga w marszu na Warszawę.

Oglądaj w telewizji

Wt 27.07 0:35
Polsat Dokulogo
Pon 2.08 13:00
Polsat Dokulogo

Opis

Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby. W tym sezonie znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.

W tym odcinku

Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski tym razem wybiorą się w okolice Szczytna. Tutaj rozegrała się jedna z najbardziej zapomnianych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku. Żołnierze polscy Armii Pomorze oraz 15 Dywizji Piechoty Armii Poznań, wspierani oddziałem Obrony Narodowej "Nakło", przez trzy dni krwawych walk skutecznie powstrzymali wrogie wojska w marszu na Warszawę. Dzięki temu generał Tadeusz Kutrzeba zyskał bezcenny czas na przegrupowanie i wydanie Niemcom Bitwy nad Bzurą.

Zobacz także

Ładuję...