Polscy szpiedzy: Jan Henryk Żychoń (1)

serial dokumentalny Polska 2017  b.o.
zdjęcie

W skrócie

Jan Henryk Żychoń należał do zaufanych szpiegów gen. Sikorskiego. Jego dokonania były tak duże, że rywale oskarżali go o spiskowanie z Abwehrą. W wyniku zarzutów Żychoń stanął przed sądem wojskowycg.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

W tym sezonie serii światło dzienne ujrzą tajemnice operacji polskiego wywiadu oraz fascynujące i skomplikowane życiorysy m.in. majora Jana Żychonia, kapitana Jerzego Sumińskiego, hrabiny Klementyny Mańkowskiej, Tomasza Turowskiego oraz Leszka Chrósta. Twórcy programu, wraz z prowadzącym Markiem Zającem, dotrą do unikatowych dokumentów IPN, niepublikowanych nigdy wcześniej materiałów wideo oraz do członków rodzin agentów. Dzięki zgromadzonym dokumentom widzowie poznają szczegóły niebezpiecznej gry podwójnego szpiega, jaką podjęła Klementyna Mańkowska oraz nieprawdopodobne losy Kazimierza Leskiego "Bradla", który w czasie II Wojny Światowej podróżował po Europie w mundurze niemieckiego generała, wyznaczając trasy przerzutowe dla polskich kurierów. Twórcy dotrą także do świadków egzekucji polskiego nielegała w Paryżu - Władysława Mroza. Poznają też historię złotego medalisty olimpijskiego - Jerzego Pawłowskiego, który zaryzykował wszystko i został agentem CIA.

W tym odcinku

Jan Henryk Żychoń należał do najbardziej zaufanych szpiegów generała Sikorskiego. Jego dokonania były tak duże, że rywale oskarżali go o spiskowanie z Abwehrą. W wyniku tych zarzutów Żychoń stanął przed sądem wojskowym Polskich Sił Zbrojnych.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...