Zakochaj się w Polsce: Tomaszów Lubelski (155)

magazyn Polska 2019  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Tomaszów Lubelski jest największym miastem na Roztoczu. Jego początki sięgają końca XVI wieku, kiedy kanclerz Jana Zamojski utworzył osadę o nazwie Jelitowo. W 1612 roku nazwę zmieniono na Tomaszów.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Tomaszów Lubelski jest największym miastem położonym na Roztoczu. Jego początki sięgają końca XVI wieku, kiedy kanclerz Jana Zamojski utworzył osadę o nazwie Jelitowo. W 1612 roku nazwę zmieniono na Tomaszów na cześć syna Zamojskiego. Wiele lat temu przez miejscowość przebiegał istotny szlak handlowy. Modrzewiowy kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny to jedna z najciekawszych atrakcji Tomaszowa Lubelskiego. Obiekt ten stanowi unikatowy zabytek w skali krajowej. Rokrocznie organizuje się w tym mieście rekonstrukcje upamiętniające dwie bitwy w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...