Historia jednego obrazu: Autoportret - Stanisław Ejsmond (145)

felieton Polska 2019  b.o.

W skrócie

Autoportret Stanisława Ejsmonda powstał przed 1939 r. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. O twórczości Stanisława Ejsmonta rozmawiają Jan Wiktor Sienkiewicz i Andrzej Smoliński.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Stanisław Ejsmond to przedwojenny wicedyrektor warszawskiej Zachęty, który zorganizował na początku września 1939 roku wywiezienie do Lublina wielu obrazów, m.in. "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Jest on też autorem autoportretu, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. O twórczości malarza rozmawiają historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz i historyk dr Andrzej Smoliński.

Ładuję...