Teleman

Katastrofy w przestworzach: Tragiczna pomyłka (17)

(Air Crash Investigation: Mistaken Identity)

serial dokumentalny USA 2005-2006  od 12 lat

W skrócie

W 1988 r. krążownik USS Vincennes, patrolujący Zatokę Perską, wykrył nadlatujący samolot i zniszczył go. To był cywilny irański samolot z 290 osobami na pokładzie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Rekonstrukcje największych wypadków lotniczych. Każdy z odcinków omawia historię jednego lotu. Twórcy serialu odtwarzają okoliczności, w jakich doszło do tragedii: atmosferę panującą na pokładzie samolotu, decyzje i działania pilotów. Korzystają przy tym z zapisów z czarnych skrzynek. Pokazują też pracę ludzi badających przyczyny owych katastrof i dokonują komputerowej symulacji lotu. Całości dopełniają wywiady z pilotami, ekspertami lotnictwa i świadkami tragicznych wydarzeń. Katastrofy lotnicze wynikają często z ludzkiej opieszałości i braku wyobraźni, pocieszające jest jednak to, że pracownicy przemysłu lotniczego wyciągają wnioski z tragedii i ucząc się na błędach tworzą systemy coraz doskonalsze i coraz mniej zawodne.

W tym odcinku

W 1988 roku krążownik USS Vincennes, patrolujący Zatokę Perską, wykrył nadlatujący samolot. Amerykanie zniszczyli maszynę, która okazała się cywilnym irańskim samolotem z 290 osobami na pokładzie. Żaden z pasażerów nie przeżył.

Zobacz także

Ładuję...