Kolaboranci Hitlera (4)
(Nazi Collaborators: Chaim Rumkowski)
W skrócie
Historia Chaima Mordechaja Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu w łódzkim getcie. Wielu współwyznawców zawdzięcza mu życie. Inni za współpracę z Niemcami uznali go zdrajcą.
Oglądaj w telewizji
Opis
Opowieści o osobach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Twórcy serii starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre'a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.
W tym odcinku
Historia Chaima Mordechaja Rumkowskiego, polskiego Żyda, przewodniczący Judenratu w łódzkim getcie. Podejmując współpracę z nazistami, wierzył, że uda mu się przekształcić getto w ostoję żydowskiej kultury, miejsce, gdzie jego współbracia będą prowadzić własne sklepy, fabryki i szkoły. W zamian za dostarczanie robotników do pracy, wynegocjował z Niemcami regularne transporty żywności do getta. W efekcie funkcjonowało ono dwa lata dłużej, niż hitlerowcy zakładali. Wielu Żydów zawdzięcza Rumkowskiemu życie. Inni z kolei nazywają go zdrajcą i kolaborantem. W 1944 roku razem z rodziną trafił on do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nie udało mu się stamtąd wrócić.