Potop (2)

film historyczny Polska 1974  od 12 lat

W skrócie

Kmicic broni Jasnej Góry przed Szwedami. Z niewoli udaje mu się uciec na Śląsk do Jana Kazimierza. Król go rehabilituje.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Czasy najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski), chorąży orszański zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek), nieopatrznie wiąże się ze współpracującym ze Szwedami Januszem Radziwiłłem (Władysław Hańcza). Z tego powodu szlachta, między innymi Jerzy Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) i Jan Onufry Zagłoba (Kazimierz Wichniarz), oraz narzeczona uznają go za zdrajcę ojczyzny. Po pewnym czasie młody pułkownik uświadamia sobie jednak, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, lecz o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Porywa więc księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Niestety, więzień ciężko go rani i umyka pogoni... Film jest ekranizacją epopei historycznej Henryka Sienkiewicza, zrealizowaną z wielkim rozmachem i zawierającą szereg scen batalistycznych. Obraz nominowano w roku 1975 do nagrody Oscara.

Po powrocie do zdrowia chorąży orszański Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) jedzie do Częstochowy, gdzie dzielnie broni klasztoru przed Szwedami. Podczas walk dostaje się do niewoli, lecz udaje mu się uciec na Śląsk do Jana Kazimierza. Z narażeniem życia broni monarchy podczas bitwy w wąwozie. Król, poznawszy jego dzieje, rehabilituje go. W bitwie pod Prostkami, w której trakcie Kmicic stoi na czele Tatarów, bierze do niewoli księcia Bogusława. Wkrótce zostaje ranny. Pragnie umrzeć w rodzinnych stronach. Tam Oleńka (Małgorzata Braunek) dowiaduje się, że nie jest zdrajcą, lecz bohaterem.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...