Zakochaj się w Polsce: Brzeg (149)

magazyn Polska 2019  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Turystów przybywających do Brzegu zastanawiają tajemnicze, historyczne domy bez okien. Wpatrując się w elewacje kamienic przy ul. Sukiennice 5 czy ul. Dzierżonia 10, można dostrzec tzw. ślepe okna.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Miasto nad Odrą zaskakuje dawną architekturą. Turystów przybywających do Brzegu zastanawiają tajemnicze, historyczne domy bez okien. Wpatrując się w elewacje kamienic przy ul. Sukiennice 5 czy ul. Dzierżonia 10, można dostrzec tzw. ślepe okna, czyli blendy. Są to powszechnie stosowane w średniowieczu zdobienia polegające na malowaniu imitacji okien. W Brzegu jest jeszcze wiele innych wartych uwagi zabytków, m.in. malowniczy Zamek Piastów Śląskich, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz monumentalny kościół św. Mikołaja. Zadziwiające jest to, że 90 procent powierzchni miasta zajmują parki.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...