Teleman

Umberto D.

dramat obyczajowy Włochy 1952  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Jedynym przyjacielem emeryta Umberto D. jest mały piesek. Przed samobójstwem chce zabezpieczyć los psa, ale w schronisku żądają opłaty...

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Samotny emeryt, Umberto Domenico Ferrari (Carlo Battisti) wiedzie smutne i monotonne życie w ponurym, nędznym pokoiku, za który od miesięcy zalega z opłatą, gdyż jego renta starcza ledwie na skromne jedzenie. Jedynym przyjacielem staruszka jest mały pies. Podczas krótkiego pobytu Umberto w szpitalu, właścicielka odnawia pokój z zamiarem wynajęcie go komuś innemu. Umberto z dnia na dzień staje się bezdomnym. Postanawia odszukać swego psa i zdobyć pieniądze na zapłacenie czynszu. Okazuje się to jednak trudniejsze niż sądził. Upokorzony i załamany postanawia popełnić samobójstwo. Przedtem chce jednak zabezpieczyć los ukochanego psa. W schronisku dla zwierząt musi jednak uiścić opłatę, na którą go nie stać... Wstrząsający obraz uznany za arcydzieło filmowego neorealizmu ukazuje beznadziejność życia w poniżającej nędzy i samotności.

Sztandarowe dzieło neorealizmu spod pióra Cesare Zavattiniego i kamery Vittorio De Siki: emerytowany urzędnik bez środków do życia decyduje się na samobójstwo. Nadal wzrusza. Dla miłośników kina lektura obowiązkowa. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Ładuję...