Zakochaj się w Polsce: Lidzbark Warmiński (111)

magazyn Polska 2018  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Lidzbark Warmiński położony jest w dolinie Łyny i Symsarny. Zachwyca zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Zamek biskupów warmińskich to cenny zabytek architektury gotyckiej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Lidzbark Warmiński, nazywany warmińską Wenecją, leży w dolinie dwóch rzek - Łyny i Symsarny. Z powodzeniem można zwiedzać go, płynąc kajakiem czy gondolą. Miasto zachwyca zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym wraz z fragmentami murów obronnych i 4-piętrową Wysoką Bramą. Charakterystycznym obiektem jest Zamek Biskupów Warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Mieszkał w nim między innymi Ignacy Krasicki, a także Łukasz Watzenrode, wuj Mikołaja Kopernika, który sprowadził go do Lidzbarka.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...