Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kruszyniany

cykl reportaży Polska 2015  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Kruszyniany to kolebka kultury tatarskiej na ziemiach polskich, gdzie panuje niepowtarzalny klimat polskiego orientu. Nikogo tu nie dziwi, że cerkiew stoi obok meczetu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.

Kruszyniany to kolebka kultury tatarskiej na ziemiach polskich, gdzie panuje niepowtarzalny klimat polskiego orientu. Nikogo tu nie dziwi, że cerkiew stoi obok meczetu, a meczet obok synagogi, bo prawdziwym fenomenem tego miejsca jest wielokulturowość i tolerancja. W tym odcinku Katarzyna Sanocka zwiedzi też zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku muzułmański dom modlitwy. To jeden z najstarszych zabytków podlaskiego Szlaku Tatarskiego. Leży na nim także inna wieś - Bohoniki. Tutejszy meczet ma tylko jedną wieżyczkę - minaret. Ważnymi elementami wystroju są dywany i wiszące na ścianach muhiry z arabskimi inskrypcjami i fragmentami Koranu. Świadectwem tatarskiej historii tych ziem są również mizary, czyli cmentarze z tradycyjnymi nagrobkami. Do dziś chowani są tam zmarli.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...