Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kanał Augustowski

cykl reportaży Polska 2015  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Przy jego budowie pracowało dziennie ok. 7 tysięcy robotników różnej narodowości. Główny inżynier początkowo nie miał pojęcia o sztuce projektowania kanałów. Ostatecznie stworzył arcydzieło.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.

Przy jego budowie pracowało dziennie ok. 7 tysięcy robotników różnej narodowości. Główny inżynier początkowo nie miał pojęcia o sztuce projektowania kanałów, uczył się jej z książek i sam tworzył potrzebne mapy. Ostatecznie stworzył arcydzieło. Ten 100-kilometrowy malowniczy szlak wodny łączy dorzecza Wisły i Niemna. Na jego trasie znajduje się jedyne w Polsce rzeczne przejście graniczne. Można przepłynąć ten odcinek kajakiem aż na Białoruś. O historii budowy kanału oraz o walorach przyrodniczych i turystycznych Katarzyna Sanocka rozmawia m.in. z Krzysztofem Czarnieckim, kierownikiem Nadzoru Wodnego w Augustowie i Romanem Rogozińskim, starszym specjalistą do spraw edukacji leśnej.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...