Zakochaj się w Polsce: Iława (118)

magazyn Polska 2016  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Tomasz Bednarek tym razem odwiedza Iławę, miasto założone przez Krzyżaków w 1305 roku, które leży nad Jeziorakiem. Po dawnej, średniowiecznej zabudowie miasta nie ma już prawie śladu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Tomasz Bednarek odwiedza Iławę, miasto założone przez Krzyżaków w 1305 roku, które leży nad Jeziorakiem - szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Ponadto ten zbiornik wodny liczy sobie ponad 27 kilometrów długości. Po dawnej, średniowiecznej zabudowie miasta nie ma już prawie śladu; historyczna starówka nie została odbudowana. Z tamtych czasów podziwiać można jedynie piękny kościół, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. W latach 1910-1912 wybudowano ratusz z neobarokową, rozbudowaną bryłą i charakterystycznymi schodami. Warte uwagi są też okolice miasta, m.in. ruiny XIV-wiecznego zamku w Szymbarku oraz ruiny pałacu w Kamieńcu. Z kolei Susz to niewielkie miasteczko leżące 20 km od Iławy. Natomiast Wielka Żuława jest największa śródlądową wyspą w Polsce - ma 84 hektary powierzchni, a według legendy zamieszkiwał ją porywający rybaków smok.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...