Polskie igrzyska: Monachium 1972 (4)

serial dokumentalny  b.o.

W skrócie

XX Igrzyska Olimpijskie w 1972 r. w Monachium przeszły do historii pod znakiem zamachu terrorystycznego na izraelskich sportowców. W cieniu tego wydarzenia toczyła się rywalizacja sportowa.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorzy cyklu przywołują historię minionych igrzysk olimpijskich i spektakularnych zwycięstw polskich sportowców, uczestników owych olimpiad. Usłyszymy wspomnienia polskich medalistów i będziemy mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na początek twórcy programu prezentują historię igrzysk olimpijskich sprzed I wojny światowej oraz igrzyska w Los Angeles w 1932 roku, na których Janusz Kusociński ustanowił nowy rekord olimpijski w biegu na 10 kilometrów, zdobywając tym samym złoty medal. Po II wojnie światowej kondycja polskiego sportu mocno podupadła. Dlatego też kolejne medale, dwadzieścia jeden, Polacy zdobyli już na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Triumfowali wówczas m.in. Zdzisław Krzyszkowiak, Kazimierz Paździor i Józef Szmidt. Cztery lata później w Tokio ekipa polska zdobyła 23 medale. Polacy uczestniczyli też w igrzyskach w Monachium w 1972 roku, kiedy palestyńscy terroryści napadli na reprezentację Izraela. W programie zaprezentowano też historię polskich zwycięstw na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku.

W tym odcinku

XX Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku w Monachium przeszły do historii pod znakiem zamachu terrorystycznego na izraelskich sportowców dokonanego przez bojowników palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień. W cieniu tego wydarzenia toczyła się rywalizacja sportowa. Polscy sportowcy wrócili ze stolicy Bawarii z 21 medalami - 7 złotymi, 5 srebrnymi i 9 brązowymi. Wśród triumfatorów znaleźli się m.in. kulomiot Władysław Komar oraz bokser Jan Szczepański, a także genialna drużyna piłkarska trenowana przez Kazimierza Górskiego.

Ładuję...