Sprawiedliwi. Kto ratuje jedno życie...: Grzech (3/7)
W skrócie
1942 r. Prof. Kowalski trafia do zakładu psychiatrycznego. Chory, który nie kryje nienawiści do Żydów, wyjawia synowej, Barbarze, szokującą prawdę. Lata współczesne. Barbara odwiedza Izrael.
Oglądaj w telewizji
Opis
Akcja serialu osadzona została w realiach II wojny światowej. Reżyserii podjął się Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008 za kinową wersję "Małej Moskwy". Jest to opowieść o Polakach ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej, ale także o miłości, przyjaźni i o wartościach, w imię których warto umierać. Główną bohaterką jest młoda pielęgniarka Basia (Marta Chodorowska), działająca w Komitecie im. Konrada Żegoty, odznaczona po wojnie za ratowanie żydowskich dzieci.
W tym odcinku
1942 r. Profesor Ignacy Kowalski (Cezary Morawski) trafia do zakładu psychiatrycznego w Tworkach. W szpitalu odwiedza go syn Stefan z żoną. Chory, który nie kryje swej nienawiści do Żydów, prosi Basię, by wróciła do niego sama. Teść wyjawia dziewczynie szokującą prawdę. Wkrótce rodzina zostaje poinformowana, że Ignacy popełnił samobójstwo. Tymczasem w domu muzyka Zygmunta (Jakub Mazurek) zjawia się popularna piosenkarka żydowskiego pochodzenia, Ina Paloma (Anna Dereszowska). Kobieta uciekła z transportu i błaga o pomoc. Basia, która nadal działa w Komitecie Pomocy Żydom próbuje wyrobić dla niej kenkartę. Jednocześnie uczy Inę katechizmu i zmienia jej wygląd. Lata współczesne. W podróży do Izraela Barbarze towarzyszy jej wnuczka Bogna (Małgorzata Buczkowska) oraz syn Marcin.