Sprawiedliwi. Kto ratuje jedno życie...: Plac Napoleona (1/7)
W skrócie
Warszawa, 1938 r. Młody inżynier, Stefan Kowalski poznaje Basię. Łódź, lata współczesne. Blisko 90-letnia Barbara zostaje odznaczona medalem 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata'.
Oglądaj w telewizji
Opis
Akcja serialu osadzona została w realiach II wojny światowej. Reżyserii podjął się Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008 za kinową wersję "Małej Moskwy". Jest to opowieść o Polakach ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej, ale także o miłości, przyjaźni i o wartościach, w imię których warto umierać. Główną bohaterką jest młoda pielęgniarka Basia (Marta Chodorowska), działająca w Komitecie im. Konrada Żegoty, odznaczona po wojnie za ratowanie żydowskich dzieci.
W tym odcinku
Warszawa, 1938 r. Młody inżynier, Stefan Kowalski (Wojciech Solarz), spieszy się na ważne spotkanie w Ministerstwie Komunikacji. Biegnąc wpada na Basię (Marta Chodorowska). Dziewczyna pomaga mu zebrać porozrzucane szkice. Okazuje się, że zebranie u ministra Piaseckiego dotyczy budowy stołecznego metra. Pierwszą stacją zaprojektowaną przez pracownię prof. Kaniewskiego (Jan Englert) jest plac Napoleona. Kolejka podziemna ma ruszyć 1 sierpnia 1944 r. Wybucha wojna. Stefan i Basia spotykają się ponownie. On jest podchorążym i stoi na czele niewielkiego oddziału, ona jest pielęgniarką. Kowalski pomaga dziewczynie odtransportować rannych do prowizorycznego szpitala w Treblince. Tam dowiadują się o kapitulacji Warszawy. Stefan postanawia jechać do rodzinnego domu. Obiecuje Basi, że niebawem ją odwiedzi. Łódź, lata współczesne. Blisko 90-letnia Barbara (Zofia Tomaszewska-Charewicz) zostaje odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Syn kobiety, Marcin (Krzysztof Stroiński), sprzeciwia się wyjazdowi matki do Izraela.