Byli sobie wynalazcy: Marconi i fale radiowe (19)
(Il était une fois... les découvreurs: Marconi et les ondes)
W skrócie
Film o Guglielmo Marconim, włoskim elektrotechniku i pionierze radiotechniki. Miał nie tylko talent wynalazczy, ale również smykałkę do interesów. W 1909 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Oglądaj w telewizji
Opis
Serial przedstawia historię wielkich odkryć i odkrywców, postaci i wynalazki, które zmieniły świat. Zaczyna od wielkich Greków: Arystotelesa, Archimedesa oraz starożytnych Chińczyków, prekursorów postępu. Seria zrealizowana jest niezwykle przystępnie, podaje mnóstwo wiadomości, wyjaśnia problemy. Przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, ale zainteresuje również dorosłych. Przewodnikiem po prezentowanych zagadnieniach jest wszechwiedzący Mistrz. Za każdym razem wciela się on w inne postaci: Leonarda da Vinci, Gutenberga, Galileusza, Newtona, Pasteura, Edisona czy Einsteina. Objaśnia zasady działania telegrafu, opowiada o teorii ewolucji, a także o tym, jak działa gilotyna, telewizja i mikroprocesor. W serialu występuje też Peter, Pierrette, Jumbo i dwa czarne charaktery.
W tym odcinku
Dzisiejszy odcinek prezentuje postać Guglielma Marconiego - włoskiego elektrotechnika i pioniera radiotechniki. W 1897 roku skonstruował urządzenie nadawczo-odbiorcze pozwalające przesyłać na odległość sygnały radiowe, zakodowane alfabetem Morse'a. Marconi miał nie tylko talent wynalazczy, ale również smykałkę do interesów. W 1897 założył w Wielkiej Brytanii towarzystwo akcyjne Marconi Wireless Telegraph Co. Dalszy rozwój radiotelegrafii, a później radiofonii postępował milowymi krokami, przynosząc odkrywcy wielkie zyski. W 1909 roku wspólnie z Karlem Ferdinandem Braunem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.