Kształt wody

(The Shape of Water)

film fantasy Kanada/​Meksyk/​USA 2017  dla dorosłych
zdjęcie

W skrócie

Sprzątaczka w tajnym laboratorium poznaje niezwykłą wodną istotę. Chce ją uwolnić.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

USA, lata zimnej wojny. Elisa Esposito, niema sierota, wiedzie monotonne i samotne życie. Nocami pracuje jako sprzątaczka w sekretnym laboratorium rządowym. Przyjaźni się z sąsiadem Gilsem - rysownikiem, który mimo talentu nie zrobił kariery i podobnie jak ona ledwo wiąże koniec z końcem. Życie Elisy zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, nieszczęśliwą w małżeństwie Afroamerykanką Zeldą, odkrywa, że w laboratorium przetrzymywana jest w niewoli i pilnie strzeżona wodna istota. Tubylcze ludy Amazonki czciły ją jako bóstwo. Stworzenie posiada niezwykłe moce, które naukowcy chcą wykorzystać do walki z Sowietami. Tajemniczego przybysza pilnuje lubujący się w okrucieństwie agent Richard Strickland. Elisa dostrzega w niezwykłym stworze coś więcej niż łuski, pazury i skrzela. Udaje się jej nawiązać więź z istotą. Trzymany w zamknięciu groźny potwór jedynie dla niej jest ujmująco łagodny. Gdy więc zapada decyzja o uśmierceniu obiektu badań, kobieta postanawia działać. Zbieg okoliczności sprawia, że łączy swoje siły z rosyjskim szpiegiem, doktorem Robertem Hoffstetlerem.

Cztery Oscary, w tym za reżyserię Guillerma del Toro, dla opowieści o niemej sprzątaczce, która nawiązuje kontakt z obcym przetrzymywanym w rządowym laboratorium czasu zimnej wojny. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - scenografia, Oscar - film, Oscar - muzyka oryginalna, Oscar - reżyser, Złoty Glob - reżyser, Złoty Lew - film, Złoty Glob - muzyka

Występują

Twórcy

Ładuję...