Zakochaj się w Polsce: Augustów (94)

magazyn Polska 2018  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Tomasz Bednarek odwiedza Augustów. W położonym nad rzeką i pomiędzy siedmioma jeziorami mieście od wieków krzyżowały się ważne szlaki handlowe.Prawa miejskie nadał mu król Zygmunt August w roku 1557.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Tomasz Bednarek odwiedza Augustów. W położonym nad rzeką i pomiędzy siedmioma jeziorami mieście od wieków krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej w tej okolicy komorze celnej pochodzą z roku 1496. Prawa miejskie nadał mu król Zygmunt August w roku 1557. 450 lat później wdzięczni mieszkańcy ufundowali królowi kolumnę. Jest to druga w Polsce kolumna królewska, a przy tym druga kolumna Zygmunta. XVI-wieczny układ przestrzenny rynku i odchodzących od niego ulic zachował się do dziś. Z czasem domy parterowe i drewniane zastępować zaczęły bardziej okazałe budowle, wznoszone m.in. przez bogatych kupców. Ważnym wydarzeniem w dziejach miasta była budowa Kanału Augustowskiego i otwarcie na nim żeglugi. Warta odwiedzenia jest również położona obecnie w granicach Augustowa dawna wieś Studzieniczna. To urokliwe miejsce położone wśród lasów i nad jeziorem o tej samej nazwie jest znanym sanktuarium maryjnym.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...