Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Dowody zbrodni

magazyn historyczny Polska 2014  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

20 września, po zakończeniu pierwszej bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, Niemcy zabili tam 41 jeńców wojennych za rzekome zabicie oficera niemieckiego, który zginął w walkach dzień wcześniej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

20 września, po zakończeniu pierwszej bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, Niemcy zabili tam czterdziestu jeden jeńców wojennych za rzekome zabicie oficera niemieckiego, który w rzeczywistości zginął w walkach mających miejsce dzień wcześniej. Po wojnie, w latach 50., w ramach likwidacji małych cmentarzyków leśnych, zabitych ekshumowano, jednak niezbyt dokładnie. Obecnie nadzór archeologiczny nad tym miejscem sprawuje Muzeum Regionalne w Tomaszowi Lubelskim. Twórcy programu zaproponowali muzealnikom swoją pomoc w pracach archeologicznych.

Zobacz także

Ładuję...