Ewangelia wg św. Jana (2)

(The Gospel of John)

dramat biograficzny Kanada/​Wielka Brytania 2003  od 12 lat

W skrócie

Marta i Maria ze łzami w oczach informują Jezusa, że ich brat Łazarz nie żyje. Jezus idzie do grobu zmarłego i wskrzesza go. Wysoka Rada decyduje,że Jezusa należy zabić.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Film stanowi wierną adaptację 21 rozdziałów Ewangelii według świętego Jana. Bez czerpania z innych źródeł, słowo w słowo ma być zgodny z tekstem z Pisma św. Przez większą część filmu słychać narratora (Christopher Plummer) relacjonującego wydarzenia, natomiast aktorzy zabierają głos jedynie gdy odpowiedni dialog lub monolog występuje w Ewangelii. Główny akcent historii położony jest na ostatnie dni życia Jezusa, ukrzyżowanie oraz wydarzenia, które nastąpiły później.

Siostry: Marta (Miriam Brown) i Maria (Miriam Hughes) dowiadują się, że Jezus (Henry Ian Cusick) zmierza do Betanii. Wychodzą mu na spotkanie. Ze łzami w oczach informują go, że ich brat Łazarz (Nitzan Sharron) nie żyje. Po krótkiej rozmowie z kobietami Jezus przekonuje się o ich niezłomnej wierze. Idzie do grobu zmarłego. Tam rozkazuje odsunąć kamień zagradzający wejście, pomimo że mężczyzna spoczął tam cztery dni temu i jego ciało już się rozkłada. Następnie po krótkiej modlitwie rozkazuje Łazarzowi wyjść z grobu. Gdy chwilę potem zawinięta w pogrzebowe płótna postać ukazuje się oczom zgromadzonego tłumu, wszystkich ogarnia bezgraniczne zdumienie i strach. Dla większości z nich jest to dowód, iż Jezus naprawdę jest Synem Bożym. Ktoś jednak donosi o całym zdarzeniu faryzeuszom, którzy zwołują Wysoką Radę. Podczas obrad zapada wyrok: Jezusa należy zabić. On zaś po upływie kilku dni, wraz ze swoimi uczniami, wyrusza do Jerozolimy na obchody Święta Paschy.

Występują

Twórcy

Ładuję...