Spór o historię: Władcy polscy: August III Sas

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

August III zasiadł na tronie Rzeczpospolitej w 1733 roku, po śmierci swojego ojca Augusta II Mocnego. Wybór nowego władcy nie spodobał się szlachcie, która obwołała królem Stanisława Leszczyńskiego.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

August III zasiadł na tronie Rzeczpospolitej w 1733 roku, po śmierci swojego ojca Augusta II Mocnego. Wybór nowego władcy nie spodobał się jednak szlachcie, która obwołała królem Stanisława Leszczyńskiego. Interwencja wojsk rosyjskich doprowadziła do drugiej elekcji, zakończonej tym razem koronacją Augusta III. Większość możnych uznała ten wybór za nielegalny. Trzy lata później w trakcie tzw. sejmu pacyfikacyjnego oficjalnie zatwierdzono tytuł królewski nowego władcy. Król rezydował w Dreźnie, a władzę sprawował przez swoich faworytów. Trzydziestoletnie rządy Wettina doprowadziły Polskę do ruiny.

Zobacz także

Ładuję...