Sprawiedliwi. Kto ratuje jedno życie...: Mury (5/7)
W skrócie
Matka Zygmunta wyrzuca Inę z domu i okłamuje syna, że kobieta wróciła do męża. Ten przedostaje się do getta, by spotkać się z kobietą. Stefan i Jan wyprowadzają żydowskie dzieci z klasztoru.
Oglądaj w telewizji
Opis
Akcja serialu osadzona została w realiach II wojny światowej. Reżyserii podjął się Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008 za kinową wersję "Małej Moskwy". Jest to opowieść o Polakach ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej, ale także o miłości, przyjaźni i o wartościach, w imię których warto umierać. Główną bohaterką jest młoda pielęgniarka Basia (Marta Chodorowska), działająca w Komitecie im. Konrada Żegoty, odznaczona po wojnie za ratowanie żydowskich dzieci.
W tym odcinku
1942 r. W przyjęciu imieninowym prof. Kaniewskiego biorą udział Basia i Stefan oraz rodzina Kohnów. Grę młodego Jakuba na skrzypcach słyszy miejscowy żandarm. W ostatniej chwili Żydzi zostają ukryci. Matka Zygmunta wyrzuca Inę z domu i okłamuje syna, że kobieta wróciła do męża. Ten przedostaje się do getta, by spotkać się z kobietą. Stefan dowiaduje się, że Pilnik to zajadły tropiciel Żydów. Postanawia ostrzec siostry zakonne. W klasztorze spotyka Jana - przełożonego Basi z Żegoty. Obaj, przebrani za policjantów, wyprowadzają żydowskie dzieci. Zostają zatrzymani przez niemiecki patrol. Z opresji ratuje ich Herman - dawny kolega Kowalskiego. Lata współczesne. Basia zwraca uwagę na semickie rysy twarzy Jacka.