Juno

komediodramat Kanada/​USA 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Szesnastolatka zachodzi w ciążę. Ponieważ nie czuje się gotowa do roli matki, poszukuje odpowiednich rodziców zastępczych. Cztery nominacje do Oscara. Statuetkę wręczono za scenariusz.

Oglądaj w telewizji

Śr 30.11 9:20
HBO 2logo
So 3.12 19:05
CBS Europalogo
Wt 6.12 23:10
CBS Europalogo
Śr 7.12 7:30
HBO 2logo
Pt 9.12 9:45
CBS Europalogo
Wt 13.12 17:25
HBO 2logo

Opis

16-letnia Juno (Ellen Page) jest pewna siebie, inteligentna i wielu sytuacjach wykazuje się daleko idącym rozsądkiem. Jednak pewnego nudnego popołudnia pod wpływem impulsu, dziewczyna postanawia przeżyć swój pierwszy raz z dobrym kolegą, nieśmiałym Bleekerem (Michael Cera). Chwila przyjemności ma jednak całkiem przyziemne skutki. Kilka tygodni później nastolatka odkrywa, że jest w ciąży. Ta informacja wywołuje szok jej najbliższych: ojca (J.K Simmons) i macochy (Allison Janney). Perspektywa zostania ojcem przeraża również Bleekera, lecz Juno nie traci zimnej krwi. Doskonale zdaje sobie sprawę, że oboje są za młodzi na to, by podjąć się trudów rodzicielstwa. Nastolatka postanawia poddać się aborcji, jednak kiedy dowiaduje się, że dziecko które nosi ma już paznokcie, rezygnuje z zabiegu. Wspierana przez najlepszą przyjaciółkę Leę (Olivia Thirlby) Juno znajduje inne rozwiązanie. Decyduje się urodzić i oddać niemowlę do adopcji. Rozpoczyna intensywne poszukiwania rodziców zastępczych. Jej wybór pada na bezdzietne, zamożne małżeństwo: Marka (Jason Bateman) i Vanessę (Jennifer Garner) Loringów. Obraz zdobył wiele wyróżnień, w tym Oscara za najlepszy scenariusz.

Oscar za dowcipny scenariusz i dziesiątki innych nagród dla opowieści o nastolatce, która będąc w szkole średniej, zaszła w ciążę i potrafiła stanąć na wysokości zadania. Wspaniała lekcja dojrzałości! (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Nagrody

Oscar - scenariusz oryginalny

Występują

Twórcy

Ładuję...