Serialowa nostalgia: Szaleństwa panny Ewy: W jaskini potwora (2)

film obyczajowy Polska 1984  b.o.

W skrócie

Anonimowy darczyńca finansuje pobyt Zosi w sanatorium. Gdy atmosfera w domu Szymbartów robi się nieznośna, Ewa ucieka od nich i zamieszkuje u nieco zwariowanego malarza i jego matki.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego. Ojciec Ewy, światowej sławy bakteriolog, wyjeżdża do Chin. Ewa (Dorota Grzelak) zostaje ulokowana u pani Szymbartowej (Anna Seniuk), która tyranizuje ją do tego stopnia, że dziewczynka ucieka przez okno wraz ze swym psem. Przypadkowo znajduje schronienie u państwa Zawidzkich. Właściciel ich domu, Mudrowicz (Zdzisław Kozień), żąda natychmiastowej spłaty długów. Pieniędzy nie ma, ale Ewie, dziewczynce inteligentnej i pełnej uroku, udaje się przekonać wierzyciela, by przyjął jako zapłatę obrazy Jerzego Zawidzkiego (Emilian Kamiński). Do sąsiedniego domu sprowadzają się Zawiłowscy, ze swą uroczą córką Basią (Ewa Wencel), w której Jerzy zakochuje się. Mudrowicz pod wpływem Ewy, która staje się dla niego oczkiem w głowie, pomaga chorej na gruźlicę Zosi Szymbartównie (Dorota Danowska), oraz staje się mecenasem młodych malarzy. Dzięki Ewie Jerzy i Basia są razem. Po powrocie z Chin ojciec dziewczynki zastaje ją przy łożu chorego Mudrowicza i postanawia go leczyć.

Anonimowy darczyńca finansuje pobyt Zosi (Dorota Danowska) w sanatorium w Otwocku. Ewa (Dorota Grzelak) twierdzi, że nie wie, kim jest ofiarodawca. Szymbartowie podejrzewają jednak, że ich podopieczna jest zamieszana w całą sprawę. Gdy atmosfera w domu Szymbartów robi się nieznośna, Ewa ucieka od nich i zamieszkuje u nieco zwariowanego malarza Jerzego Zawidzkiego (Emilian Kaminski) i jego matki. Nowi gospodarze mają poważne problemy finansowe. Dziewczyna, dowiedziawszy się o tym, postanawia im pomóc.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...