Serialowa nostalgia: Szaleństwa panny Ewy: Pieskie życie (1)

film obyczajowy Polska 1984  b.o.

W skrócie

Ewa, córka sławnego mikrobiologa, trafia pod opiekę państwa Szymbartów, bo ojciec wyjeżdża do Chin, by walczyć z epidemią cholery. Skąpa Szymbartowa tyranizuje męża i chorą córkę, Zosię.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego. Ojciec Ewy, światowej sławy bakteriolog, wyjeżdża do Chin. Ewa (Dorota Grzelak) zostaje ulokowana u pani Szymbartowej (Anna Seniuk), która tyranizuje ją do tego stopnia, że dziewczynka ucieka przez okno wraz ze swym psem. Przypadkowo znajduje schronienie u państwa Zawidzkich. Właściciel ich domu, Mudrowicz (Zdzisław Kozień), żąda natychmiastowej spłaty długów. Pieniędzy nie ma, ale Ewie, dziewczynce inteligentnej i pełnej uroku, udaje się przekonać wierzyciela, by przyjął jako zapłatę obrazy Jerzego Zawidzkiego (Emilian Kamiński). Do sąsiedniego domu sprowadzają się Zawiłowscy, ze swą uroczą córką Basią (Ewa Wencel), w której Jerzy zakochuje się. Mudrowicz pod wpływem Ewy, która staje się dla niego oczkiem w głowie, pomaga chorej na gruźlicę Zosi Szymbartównie (Dorota Danowska), oraz staje się mecenasem młodych malarzy. Dzięki Ewie Jerzy i Basia są razem. Po powrocie z Chin ojciec dziewczynki zastaje ją przy łożu chorego Mudrowicza i postanawia go leczyć.

W pierwszym odcinku Ewa (Dorota Grzelak), córka sławnego, lecz niezbyt zamożnego mikrobiologa, trafia pod opiekę państwa Szymbartów. Ojciec, pełen poświęcenia lekarz, wyjeżdża bowiem do Chin, by walczyć z rozprzestrzeniającą się tam epidemią cholery. Pani Szymbartowa (Anna Seniuk), osoba skąpa i wścibska, tyranizuje męża i chorą córkę Zosię (Dorota Danowska). Nie wierzy w osiągnięcia medycyny, sama leczy anemiczną dziewczynkę, uciekając się do guseł i zabobonów. Ewa nie może się z tym pogodzić. Postanawia interweniować i zrobi wszystko, by Zosia mogła odbyć kurację w sanatorium w Otwocku.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...