Powidoki

dramat obyczajowy Polska 2016  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Władysław Strzemiński nie chce podporządkować się zasadom socrealizmu. Bezkompromisowa postawa ma wysoką cenę. Losy pioniera konstruktywistycznej awangardy.

Oglądaj w telewizji

Nd 27.11 2:35
ale kino+logo
Wt 29.11 14:30
ale kino+logo
Wt 6.12 3:00
ale kino+logo

Opis

Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem i wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. To nie tylko wybitny artysta, ale też teoretyk sztuki. Mimo uwielbienia studentów musi się zmagać z prześladowaniami ze strony ministerstwa oraz władz uczelni. W swojej twórczości nigdy nie idzie na kompromisy, co budzi wyraźną niechęć partii. Kiedy Strzemiński traci pracę, nawet wsparcie ze strony studentów nie jest w stanie zapewnić mu godnej egzystencji. "Filmowy testament" Andrzeja Wajdy opowiada o ostatnim okresie życia pioniera polskiej awangardy, twórcy unizmu i autora "Teorii widzenia". Obraz zachwyca doskonale oddanymi realiami epoki oraz muzyką Andrzeja Panufnika. Za zdjęcia odpowiadał Paweł Edelman, nominowany do Oscara za "Pianistę".

Andrzej Wajda żegna sie z widzami opowieścią o tragicznym schyłku życia wybitnego malarza i nauczyciela akademickiego Władysława Strzemińskiego w okolicach stalinizmu. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Ładuję...