Którędy po sztukę: Katarzyna Kobro

W skrócie
Na życiu i twórczości Katarzyny Kobro zaważył związek z Władysławem Strzemińskim. Ich pracownię w Smoleńsku określano mianem palety konstruktywizmu. Tam spotykała się czołówka rosyjskiej awangardy.
Oglądaj w telewizji
Opis
Prezentacja zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi - jednej z najważniejszych i najstarszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Europie. Przewodnikami po świecie obrazów, instalacji, filmów wideo i rzeźb są najbardziej uznani krytycy, którzy w przystępny sposób pokazują widzom, jak rozumieć dzieła sztuki współczesnej. Opowiadają o technice, w której powstały. Przybliżają kontekst historyczno-polityczny.
Na życiu i drodze twórczej Katarzyny Kobro zaważył związek z Władysławem Strzemińskim. Ich wspólną pracownię w Smoleńsku określano mianem palety konstruktywizmu. Tam spotykała się czołówka rosyjskiej awangardy. Od 1929 roku wraz z Janem Brzękowskim, Julianem Przybosiem, Henrykiem Stażewskim i Władysławem Strzemińskim współtworzyła grupę a.r. Jej kariera artystyczna została drastycznie ograniczona w połowie lat 30. Życie artystki wypełniały od tej pory bieda, tułaczka wywołana wybuchem wojny, opieka nad dzieckiem i narastający konflikt z mężem, który po wojnie odsuwał Kobro od środowiska artystycznego.