Teleman

Poszukiwacze historii (57)

serial dokumentalny Polska 2017  od 12 lat

W skrócie

1 września 1939 roku, na pozycji obronnej 'Rytel' 35. pułk piechoty stawił opór siłom niemieckim. Niebezpieczeństwo oskrzydlenia przez elementy XIX Korpusu Pancernego Guderiana zmusiło ich do odwrotu

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Archeolog i poszukiwacz skarbów, wspomagani przez specjalistów, m.in. płetwonurków i historyków, ruszają w Polskę na poszukiwania reliktów przeszłości. Skarby, militaria, ślady burzliwych dziejów nadwiślańskiej krainy nie stanowią dla nich tajemnicy. Pasjonaci historii opowiedzą m.in. o wydarzeniach związanych z pierwszą i drugą wojną światową oraz okresem napoleońskim. Indiana Jones mógłby się od nich wiele nauczyć!

W tym odcinku

1 września 1939 roku, na pozycji obronnej "Rytel" 35. pułk piechoty pod rozkazami ppłk. Maliszewskiego stawił opór siłom niemieckim. Niebezpieczeństwo oskrzydlenia przez elementy XIX Korpusu Pancernego Guderiana zmusiła pułk do odwrotu w kierunku Bydgoszczy. Wtedy też rozpoczęła się seria starć i potyczek, znana dziś jako "rajd Maliszewskiego". Poszukiwacze chcą odnaleźć pozostałości po walkach pod Stronnem, czyli najdramatyczniejszej z rozegranych wówczas bitew. Mają nadzieję natrafić na ślady po legendarnym karabinie UR.

Zobacz także

Ładuję...