Zakochaj się w Polsce: Zamek w Gołuchowie (34)

magazyn Polska 2017  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Tomasz Bednarek odwiedza Gołuchów. W tutejszym zamku zawsze królowała sztuka. Zabytek przyciąga niczym magnes koneserów sztuki i architektury. Mieści się tu też jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa.

Oglądaj w telewizji

Śr 1.02 5:25
TVP HDlogo

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

W Głuchowie pod Kaliszem znajduje się jeden z najbardziej malowniczych zamków w Polsce, otoczony parkiem z wielowiekowymi drzewami. Tomasz Bednarek odwiedza Gołuchów, aby pokazać niezwykły urok tego miejsca. W tutejszym zamku nigdy nie mieszkał żaden monarcha, zawsze królowała tam wyłącznie sztuka. Pod koniec XIX wieku hrabina Izabella z Czartoryskich Działyńska postanowiła stworzyć swój prywatny raj na ziemi, otwarty również dla ludzi z zewnątrz. Jej marzenie nie tylko się ziściło, ale i przetrwało zawieruchy dziejowe. Niewielki Gołuchów przyciąga niczym magnes koneserów sztuki i architektury. Miłośnicy przyrody mogą znaleźć tu coś dla siebie w jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa, mieszczącym się w dawnych zabudowaniach gospodarczych zamku.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...