Życie Bałtyku: Morskie ssaki (18-ost.)

W skrócie
Na polskim Wybrzeżu jeszcze 100 lat żyło tysiące morświnów. Obecnie jest ich tylko około 600. Stacja morska w Helu prowadzi prace mające na celu odbudowanie zagrożonego gatunku foki.
Oglądaj w telewizji
Opis
Prezentacja bogactwa podwodnego świata Morza Bałtyckiego. Środowisko to cechuje duża bioróżnorodność. Wody Bałtyku niełatwo badać, ponieważ mają niewielką przezroczystość spowodowaną zakwitami planktonu. Reżyser Jerzy Abramowicz obserwuje faunę i florę Bałtyku od ponad 30 lat. W morzu stale zachodzą jakieś zmiany. Wpływ na jego środowisko mają m.in. zanieczyszczenia oraz wyłączanie niektórych plaż z użytkowania rekreacyjnego. Zmienia się skład gatunkowy morskich roślin i zwierząt, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych i w zatokach. Wrażliwe gatunki giną, przetrwać udaje się tym bardziej odpornym. W ostatnim czasie Bałtyk został zasiedlony przez wiele nowych gatunków, wcześniej niewystępujących na tym obszarze.
W tym odcinku
Ssaki morskie giną w swoim naturalnym środowisku. Na polskim wybrzeżu jeszcze 100 lat żyło tysiące morświnów. Obecnie jest ich tylko około 600. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zajmuje się badaniami, by przywrócić do zatoki zagrożony gatunek foki szarej. Naukowcy biorą także udział w obserwacjach morświnów - bałtyckich "krewniaków" delfinów.