Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: W puszce po landrynkach

magazyn historyczny Polska 2016  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Miejscem akcji jest warszawska dzielnica Bródno. 14 września 1939 roku Niemcy zebrali tam mężczyzn z okolicznych domów i rozstrzelali. Dane osób spisała jedna z mieszkających tam kobiet i ukryła je.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

Miejscem akcji jest warszawska dzielnica Bródno. Twórcy programu zajmują się zdarzeniem, które miało miejsce we wrześniu 1939 roku i zostało upamiętnione krzyżem, który przetrwał wojenną zawieruchę i stoi w tym miejscu już siedemdziesiąt pięć lat. W początkowym okresie wojny, 14 września 1939 roku, Niemcy zebrali tam mężczyzn z okolicznych domów i rozstrzelali. Dane osób, które zostały tam pomordowane spisała jedna z mieszkających tam wówczas kobiet i ukryła je w puszce po landrynkach, którą następnie zacementowała w podstawie krzyża. Żaden z odpowiedzialnych za tą zbrodnię żołnierzy Wermachtu nie poniósł kary. Następna historia przenosi widza na Roztocze. Twórcy spotykają się tam z członkami grupy rekonstrukcyjnej WIR, w miejscu, w którym niegdyś znajdował się schron Konrada Bartoszewskiego o pseudonimie Wir. Grupa zbiera środki potrzebne na odbudowę tego obiektu. Kolejnym, ważnym punktem okolicznych lasów jest punkt o kryptonimie 665, gdzie w 1944 roku ulokowany był partyzancki szpital polowy.

Zobacz także

Ładuję...