Nad Niemnem (2)

film obyczajowy Polska 1986  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Justyna uświadamia sobie, że jedyną miłością jej życia jest Jan. Odrzuca oświadczyny Różyca i zaloty Zygmunta. Postawa siostrzenicy skłania wuja do zmiany stosunku do Bohatyrowiczów.

Oglądaj w telewizji

So 4.12 15:45
Kino Polskalogo
Pt 10.12 13:25
Kino Polskalogo

Opis

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XIX wieku. Justyna Orzelska (Iwona Katarzyna Pawlak) mieszka w nadniemeńskiej wsi w domu swego wuja, Benedykta Korczyńskiego. Jej ojciec stracił niegdyś majątek i pozbawił córkę posagu. Pewnego dnia Justyna poznaje Jana Bohatyrowicza (Adam Marjański), mieszkańca sąsiedniego zaścianka. Młodzi spotykają się coraz częściej. Dziewczyna poznaje historię rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, które od lat są skłócone. Zakochana w Janie, postanawia go poślubić bez względu na opinię wuja i jego rodziny. W rezultacie ślub Justyny i Jana staje się okazją do zgody i puszczenia w niepamięć dawnych sporów... Film jest ekranizacją powieści Elizy Orzeszkowej.

Justyna Orzelska (Iwona Katarzyna Pawlak) zgadza się być druhną na weselu Elżuni, córki Fabiana, w zaścianku Bohatyrowiczów. Do Korczyna wraca na wakacje Witold (Marek Herbik), syn Benedykta, pełen wiary w ideały pozytywizmu. Próbuje przekonać ojca, aby pogodził się z Anzelmem (Michał Pawlicki) i resztą jego rodziny. Justyna uświadamia sobie, że jedyną miłością jej życia jest Jan (Adam Marjański). Odrzuca oświadczyny Różyca (Andrzej Precigs) i zaloty Zygmunta (Jacek Chmielnik). Pełna uporu i przekonania postawa siostrzenicy skłania Benedykta (Janusz Zakrzeński) do podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii stosunków z Bohatyrowiczami.

Cepeliowska w wyrazie, lecz wierna duchowi oryginału ekranizacja powieści Elizy Orzeszkowej. Szeroki oddech i doskonałe aktorstwo. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...