Ballada o Januszku: Prosta sprawa (3)

serial obyczajowy Polska 1987  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Nic nie przekonuje Geni o winie Januszka. Przed rozprawą zaczyna się nią interesować Owocny, komendant MO. Daje jej do zrozumienia, że mógłby pomóc. Chce, by Genia została jego kochanką.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

40-letnia wdowa Genia Smoliwąs pracuje jako sprzątaczką w fabryce. Jej mąż zginął w Oświęcimiu. Kobieta samotnie boryka się z wychowaniem swojego niepokornego syna Januszka. Jest pogodzona ze swoim ciężkim i obfitującym w tragiczne wydarzenia życiem. Wielkich kłopotów przysparza jej jednak syn. Januszek ciągle się buntuje, nie chce chodzić do szkoły, lubi towarzystwo miejscowych chuliganów. Pewnego dnia zostaje oskarżony o współudział w gwałcie na nieletniej. Na mocy wyroku sądu trafia do poprawczaka. Dwukrotnie próbuje uciec, ale jego plan kończy się fiaskiem. Januszek zostaje przeniesiony do zakładu o zaostrzonym rygorze. Genia, zaślepiona matczyną miłością, że nie dostrzega błędów syna. Coraz bardziej poświęca się dla Januszka. W postać matki, Genowefy Smoliwąs, wcieliła się radziecka aktorka Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna. Krytycy okrzyknęli jej kreację wielką, mimo że w polskiej wersji językowej dubbingowała ją Krystyna Królówna.

W tym odcinku

Nawet oczywiste dowody nie przekonują Geni o winie Januszka. Matka ciągle wierzy, że jej syn jest niewinny. Przed rozprawą w sądzie dla nieletnich kobietą zaczyna się interesować Owocny, komendant MO. Daje jej do zrozumienia, że mógłby pomóc chłopcu. W zamian za wystawienie pozytywnej opinii o podejrzanym chce, by Genia została jego kochanką. Smoliwąsowa nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nawet jeśli odda swoje ciało Owocnemu, nie uchroni syna przed skazaniem. Natomiast miejscowy lekarz, Żurek, ma dużo wpływów i pieniędzy. Umie zadbać o los swojego dziecka, nawet kosztem Januszka. Z powodu jego machinacji proces kończy się korzystnie dla Arka, który otrzymuje wyrok w zawieszeniu. Januszek zaś na dwa lata zostaje wysłany do "poprawczaka". Genia domyśla się powodów tego niesprawiedliwego werdyktu. Składa przed sądem dramatyczny protest.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...