Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 7/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Rok 1939. Sauer aresztuje Russta, męża Joanny. Zostaje zakatowany podczas przesłuchania. Joannie także grozi likwidacja. Rok 1945. Torturowana Natalia zgadza się na współpracę z Niemcami.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

1939 r. Harry Sauer aresztuje Herberta Russta, męża Joanny. Mężczyzna umiera, zakatowany podczas przesłuchania. Sauer zamierza również zlikwidować Joannę. Jednak adm. Canaris ostrzega kobietę przed niebezpieczeństwem. 1945 r. Torturowana przez Beera Natalia zgadza się na współpracę z Niemcami. Ma wysłać do Paryża spreparowane depesze. Compaigne i Czerny docierają do Remagen. Wojska amerykańskie zdobywają most na Renie i wjeżdżają do Niemiec. Prof. Kunze, szef kryptologów, uzyskuje dostęp do archiwów w podziemiach zamku Książ. Znajduje się tam depesza potrzebna do uruchomienia "Aparatu", której poszukuje Jorg. Globcke informuje Jorga, że zna jego sekret.

Występują

Twórcy

Ładuję...