Tragedia "Posejdona"

(The Poseidon Adventure)

film katastroficzny USA 1972  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Na pokładzie luksusowego liniowca 'Posejdon' na Morzu Śródziemnym trwa zabawa sylwestrowa. Tuż po północy w statek uderza gwałtowna fala. Pastor Scott ratuje kilku pasażerów...

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Amerykański luksusowy statek "Posejdon" płynie z Nowego Jorku do Grecji. Na pokładzie na Morzu Śródziemnym trwa szampańska zabawa sylwestrowa. Tuż po północy w statek uderza z wielką siłą gwałtowna fala. Wywołuje to niebezpieczny przechył i zniszczenia. Pasażerowie są ogarnięci paniką i przerażeniem. Toczą dramatyczną walkę o życie. Sytuację próbuje opanować wielebny Frank Scott (Gene Hackman). Dzięki jego zdeterminowanej postawie i żelaznej woli, z przewróconego liniowca udaje mu się uratować garstkę nielicznych pasażerów: starszą parę Manny i Belle Rosen, detektywa Mike'a i jego żonę Lindę Rogo, rodzeństwo Robina i Susan Shelby, właściciela sklepu z pasmanterią Jamesa Martina, piosenkarkę pop Nonnie Parry oraz kelnera ze statku Acresa. Scenariusz na podstawie powieści Paula Gallico. Wzorcowy przykład amerykańskiego kina katastroficznego z lat 70. Film nominowany do Oscara w 8 kategoriach. Statuetkę dostali autorzy piosenki. Gene Hackman nagrodzony został Baftą, a Shelley Winters Złotym Globem za najlepszą rolę drugoplanową.

Wzorcowy przykład amerykańskiego kina katastroficznego z lat 70. W roli głównej nagrodzony Baftą Gene Hackman, za kamerą zaś trzykrotnie nominowany do Oscara Ronald Neame. (ale kino+)

Nagrody

Oscar - piosenka, Złoty Glob - aktorka drugoplanowa

Występują

Twórcy

Ładuję...