Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 6/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Radzieccy komandosi natykają się na pole minowe. Ewelina Robak zgłasza, że jej lokatorka Natalia opuszczała w nocy dom. Beer i Globcke orientują się, że jest poszukiwaną radiotelegrafistką.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Radzieccy komandosi natykają się na pole minowe. Wybuchy alarmują niemiecki garnizon. Dochodzi do starcia, w którym Beer strzela do jednego z żołnierzy. Ewelina Robak zgłasza na posterunku w Leśnej, że jej lokatorka Natalia opuszczała w nocy dom. Beer i Globcke orientują się, że dziewczyna jest radiotelegrafistką, której szukali. Robakowa zeznaje też, że Natalia spotkała się z pewnym oficerem. Globcke nakazuje schwytać Natalię. Jorg chce temu zapobiec. Anna Maria zawozi go do Leśnej. Niestety na ratunek jest już za późno. W Paryżu Joanna każe Czernemu i Compaigne'owi wyjechać do Niemiec, gdzie pojawiły się już wojska alianckie. Kobieta nie wie jeszcze o losie swojej córki, która została schwytana i jest przesłuchiwana przez Beera w policyjnej celi. Załamany Jorg uświadamia sobie jak bardzo kocha radiotelegrafistkę.

Występują

Twórcy

Ładuję...